Angst om over te geven (emetofobie)

Leven met de constante angst om te moeten overgeven

De angst om over te geven – ook wel emetofobie genoemd – is een intense, vaak verlammende angst die iemands leven volledig kan beheersen. Mensen met emetofobie vermijden situaties waarin zij of anderen zouden kunnen overgeven. Denk aan drukke plekken, reizen, eten in gezelschap of zelfs het eten van bepaald voedsel. De angst is niet slechts “niet tegen kots kunnen”, maar een diepgewortelde fobie die vaak gepaard gaat met paniekaanvallen, dwangmatige controle en vermijdingsgedrag.

Hoe ontstaat emetofobie?

Emetofobie ontstaat vaak na een nare of traumatische ervaring met overgeven – bijvoorbeeld als kind ziek zijn op school, of een heftige voedselvergiftiging. Soms is er sprake van herhaalde negatieve ervaringen of het getuige zijn van anderen die moesten overgeven. Ook kan het ontstaan als onderdeel van andere angststoornissen of trauma’s, zoals bij mensen met een negatief zelfbeeld of controleproblematiek.

Factoren die een rol kunnen spelen:

  • Traumatische gebeurtenis met overgeven (eigen ervaring of die van een ander)
  • Overbezorgde opvoeding of hygiëne-angst in de jeugd
  • Negatief zelfbeeld en angst om “de controle te verliezen”
  • Andere angststoornissen of OCD

Wat helpt bij emetofobie?

1. 

EMDR-therapie

Bij Trauma de Baas zetten wij EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) in als effectieve behandelmethode voor emetofobie. EMDR helpt je om de emotionele lading van nare herinneringen te verminderen. De angst wordt minder intens en de obsessieve gedachten nemen af.

Met EMDR richten we ons op:

  • De oorsprong van de angst (eerste nare ervaringen)
  • Beangstigende beelden of rampscenario’s
  • Controleverlies en het gevoel van machteloosheid

Veel cliënten merken al na enkele sessies dat hun angst minder overheersend wordt en ze vrijer durven te leven.

2. 

Exposuretherapie

Naast EMDR gebruiken we gecontroleerde exposure om vermijdingsgedrag aan te pakken. Stap voor stap oefen je met situaties die je nu nog uit de weg gaat, zodat je brein leert dat de angst niet uitkomt.

3. 

Cognitieve gedragstherapie

Negatieve overtuigingen zoals “Als ik moet overgeven verlies ik de controle” worden onderzocht en omgebogen naar helpende gedachten.

Tips bij angst om over te geven

  • Ademhalingsoefening: Focus op rustige buikademhaling bij opkomende angst.
  • Eet regelmatig: Een lege maag kan misselijkheid uitlokken en de angst versterken.
  • Vermijd Googelen: Stop met zoeken naar ziektes of voedselvergiftiging online – dit voedt je angst.
  • Praat erover: Angst wordt groter in stilte. Vertel je omgeving wat je doormaakt.
  • Weet dat het zelden gebeurt: Veel mensen met emetofobie hebben in werkelijkheid jaren niet hoeven overgeven – je angst is niet gelijk aan realiteit.
  • Schakel hulp in: Angst om over te geven is goed behandelbaar, maar je hoeft het niet alleen te doen.

Specialist in emetofobie en trauma

Bij Trauma de Baas behandelen wij cliënten met emetofobie via een intensieve en effectieve aanpak, vaak binnen enkele weken. Onze therapeuten zijn gespecialiseerd in het behandelen van angststoornissen met bewezen methodes als EMDR, exposure en cognitieve therapie.